Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences

Gianmarco Tamberi se těší na fanoušky

30. 05. 2022 | 14:54
Gianmarco Tamberi se těší na fanoušky

Italská hvězda skoku do výšky Gianmarco Tamberi se potřetí vrací do Ostravy, aby se pokusil vyhrát svou první křišťálovou trofej. Olympijský vítěz z Tokia se do Česka vždy rád vrací a doufá v obrovskou podporu fanoušků. Bývalý halový a evropský mistr světa má už za sebou letos čtyři soutěže a jeho maximem je 225 centimetrů. S tím ale není spokojen a bude se ho snažit zlepšit v Ostravě. Chce mít větší jistotu při přípravě na mistrovství světa v Oregonu.

GIANMARCO TAMBERI

O jeho očekávání v Ostravě

Letní sezonu jsem zahájil o něco dříve, ale s výsledky jsem nebyl spokojen. Kvůli povětrnostním podmínkám jsem nemohl skákat výšky, na které jsem byl připraven. Na birminghamské diamantové lize bych se mohl trochu zlepšit, ale popravdě chci přidat další centimetry do svého nejlepšího výkonu roku tady v Ostravě. Samozřejmě se připravuji na mistrovství světa jako hlavní událost letošního roku. V tomto náročném programu soutěží je nejdůležitější akcí tohoto léta a bylo by skvělé tam dorazit v dobré formě. Proto pro mě bude zítřek velmi důležitý.

O plánech v sezoně

V letošním roce plánujeme vystoupení na obou hlavních vrcholech, tedy na mistrovství světa a Evropy. Lhal bych, kdybych řekl že se více soustředím na souboj s Evropany, protože mistrovství světa je hlavním cílem. To je jediná zlatá medaile, která mi zatím ve sbírce chybí. Udělám maximum, abych se dostal do Oregonu v takové kondici, abych tam mohl bojovat o zlatou medaili. Někteří soupeři už předvedli skvělé výkony, jako Korejec Woo a Mutaz Barshim. Jsem si jistý, že i oni budou chtít bojovat o stejnou medaili. Bude to zábava.

Proč je 230 centimetrů v této sezoně prozatím maximem

Myslím, že je příliš brzy na to, abychom ukázali opravdu skvělé výsledky. Loňská sezona byla příliš dlouhá a náročná. Myslím, že velmi brzy uvidíme mnohem více výškařů, kteří překonají 230, a já budu mezi nimi. Pokud budou dobré podmínky, mohlo by se tak stát zítra. Jak víme, ostravské atletické publikum je skvělé a očekávám, že nás bude hodně tlačit.

O podpoře fanoušků na tribunách

Opravdu potřebuji energii publika, minulý rok bylo velmi těžké smířit se s tím, že na stadionu nejsou žádní diváci. Samozřejmě jsme nakonec našli cestu, jak se motivovat. Ale jakmile se vrátili, cítím kouzlo, které mi dávají. Takže se těším, že se zítra potkám s diváky na stadionu, pocítím jejich energii a budu skákat pro ně. To je kouzlo tohoto sportu. Rád dělám to, co dělám, protože tam jsou. Rád soutěžím v České republice, protože tuto zemi velmi dobře znám. Dělali jste zde mnoho závodů ve skoku vysokém. Vždy mám pocit, že fanoušci tomu rozumí. To je pro mě vždy velmi speciální.

O 30. narozeninách 1. června

Je mi třicet a stále se cítím mladý. Možná jsem se stal zkušenějším a moudřejším. Nemyslím na žádnou oslavu nebo nějakou párty. Právě teď jsem se opravdu soustředil pouze na soutěže a nechci to zahodit kvůli mým narozeninám.

FEMKE BOLOVÁ

Bronzová medailistka z olympijských her v Tokiu a evropská rekordmanka (52,03) Femke Bolová v běhu na 400 m překážek zahajuje svou venkovní sezonu v Ostravě na netradiční distanci. Halová mistryně Evropy na 400 m a halová stříbrná medailistka z mistrovství světa z Nizozemí už zaběhla osobák 38,55 na 300 m překážek, když vyhrála podnik na Zlaté tretře v září 2020. Od té doby se nejlepší evropská překážkářka hodně zlepšila na hladkých 400 m i na 400 m překážek. Podaří se jí překonat nejlepší světový čas na 300 m překážek 38,16, který před téměř devíti lety v Chebu dosáhla česká legenda Zuzana Hejnová?

O jejích očekáváních v Ostravě

Jsem opravdu nadšená, že konečně začne sezona. Tentokrát mi to trvalo trochu déle. Ale je hezké začít na 300 metrů, ne jít rovnou na 400 metrů, takže jsem velmi nadšená. Bude to nabitá, ale opravdu pěkná sezona.

O plánování závodů

Oproti minulé sezoně to letos beru o něco snáz. Jen pár závodů před mistrovstvím světa a pár závodů po mistrovství světa, takže toho moc nenaběhám. Běh na 400 m překážek je také trochu technická událost, takže mohu nejlépe sledovat, jak to funguje v akci. Soutěže jsou tím nejlepším testem, jak to poznat.

O rychlých časech této sezony

Samozřejmě, že později přijdou rychlé časy. Mám kolem sebe skvělé lidi a v Eugene bude forma vrcholit. Na běhu na 300 m v Ostravě bych chtěla samozřejmě běžet stejně rychle jako Zuzana Hejnová. Ale je to jen první závod, tak uvidíme. Je to opravdu dobrý čas. Udělám maximum a pokusím se přiblížit co nejblíže. Zuzanu znám, je to skvělá sportovkyně. Jednou jsem před soutěží nemohla spát a sledovala její videa. Myslím, že bych tu proti ní ráda běžela.

O divácích na tribunách

Samozřejmě hrají roli. Bude to pro mne něco nového. Pamatuji si, že před dvěma lety bylo v Ostravě povoleno jen pár diváků na tribunách a já se těším a teď to s velkým davem bude úžasné.

O světovém rekordu na překážkách

Když jsme byli mladší, říkali jsme si, že těch 52 sekund bude jednou možné zaběhnout. Nyní se běhá kolem 51 sekund a je úžasné vidět, co je v našich možnostech. Je skvělé být toho součástí. Doufám, že více mladých talentů zkusí překážky, nyní se běhají skvělé časy a doufám, že to tak bude pokračovat.

Foto: Pavel Lebeda/sport-pics.cz

 

[ ...zpět ]

© 2020 Sdružení sportovních klubů Vítkovice, z. s. | made 7M