Útok na rekord Jarmily Kratochvílové

26. 04. 2022 | 10:00

Po Gianmarcovi Tamberim a Femke Bolové přichází třetí jméno 61. Zlaté tretry Ostrava na 31. května s cílem historického zápisu mítinku. Je jím jen osmnáctiletá Christine Mbomová z Namibie, která vloni získala stříbro na OH v Tokiu a zlato na juniorských MS na 200 m. Africký rekord a zároveň juniorský světový rekord posunula na 21.78, když vyhrála finále DL v Zurichu. Jejím cílem bude atakovat druhý nejstarší rekord Tretry, 22.07 Jarmily Kratochvílové z roku 1981. Asistovat jí bude jen o málo starší, pouze devatenáctiletá juniorka Beatrice Masilingiová, rovněž z Namibie, s osobním maximem 22.18. Na OH byla šestá a na juniorských MS získala stříbro za svou krajankou.

„Těším se na Zlatou tretru v Ostravě, ráda bych předvedla rychlý čas. Minulý rok byl skvělý, jsem za to vděčná a chci na tom postavit letošní sezónu s cílem neustále se zlepšovat. Ostrava bude perfektním startem souboje se světovou elitou a pomůže mi v přípravě na mistrovství světa. Děkuji organizátorům za pozvání,“ vzkazuje Mbomová.

Vrací se také soutěž žen ve skoku o tyči. Česká jednička Amálie Švábíková, mistryně světa juniorek a mistryně Evropy do23 let, se může těšit na kvalitní soupeřky. Například na bronzovou z halových MS v Bělehrade, Tinu Šutejovou, slovinskou rekordmanku výkonem 480 cm. Švábíková v hale pokořila 455 cm, což je její halové maximum a vyrovnaní absolutního. I v této souvislosti je aktuální zmínit rekord mítinku 483 cm legendární Stacy Dragilaové z roku 2004, tehdy se jednalo nejlepší výkon všech dob pod širým nebem.

Předprodej vstupenek pokračuje a organizátoři i nejlepší atleti světa se 31. května od 17 hodina těší na plné tribuny. Můžeme být zvědavi, kolik světových šampionů se postaví na start Zlaté tretry Ostrava, když v roce 2021 v Ostravě startovalo 13 pozdějších olympijských medailistů. Všechny výkony mohou, stejně jako v roce 2021 sledovat diváci ve 140 zemích světa, kam putuje televizní signál.

Kromě pilování detailů Zlaté tretry Ostrava a finalizace jejích připrav už běží také základní kola Čokoládové tretry v česku i na Slovensku. Ve Vyškově se jich zúčastnil v roli ambasadora Zdeněk Stromšík,v Blansku Jiří Mužík, v Olomouci výškařský olympionik Matúš Bubeník. Plný program jednotlivých kol najdete na www.cokoladovatretra.cz. To nejbližší bude 3. května v Břeclavi s legendární Šárkou Kašpárkovou jako ambasadorkou.