Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences

Tentoglou, Vetter, Kovacs, návrat ženských překážek

03. 05. 2022 | 12:00

61. ročník Zlaté tretry Ostrava si připisuje další hvězdná jména do seznamu účastníků na úterý 31. května.

Vetter proti domácím medailistům z OH

Tradičně silná stránka, mužský oštěp, se těší kromě dvou českých olympijských medailistů Jakuba Vadlejcha a Vítězslava Veselého i na loňského vítěze Němce Johannesa Vettera. Mistr svět 2017 a bronzový z MS 2019 ve Vítkovicích už předvedl 94.20 a dostal se blízko k rekordu mítinku ředitele závodů Jana Železného 94.64 z roku 1996. Vetter je svým maximem 97.76 také nejblíže k Železného světovému rekordu 98.48.  Ostrava bude jeho třetím startem v sezóně 2022.

"Oštěp patří tradičně k nejsilnějším disciplínám tretry a ani letos tomu nebude jinak. Vetter, Vadlejch a Veselý nám věřím předvedou výkony o kterých se bude v atletickém světě psát ještě dlouho po skončení Zlaté tretry v letošním roce,“ vzkazuje Železný ze soustředění v Turecku.

"Opravdu se hodně těším na další soutěž v Ostravě. Minulý rok se mi tam podařil fenomenální závod a chci to, samozřejmě, zopakovat i letos,“ dodává  německá jednička.

 

Poslední mistři světa v kouli

V koulařském sektoru se utkají vítězové posledních tří mistrovství světa. Tom Walsh z Nového Zélandu vyhrál v roce 2017 a Američan Joe Kovacs v letech  2015 a 2019. Jejich maxima jsou skvělá, 22.90 a 22.91. Na OH v Tokiu byl Kovacs stříbrný a Walsh bronzový. Rekord mítinku 22.43 Ryana Crousera bude v ohrožení také proto, že Kovacs vede aktuální světové tabulky výkonem 22.46. Český rekordman Tomáš Staněk bude mít tradičně na „tretře“ silnou konkurenci.

„Ostrava patrí k mým nejoblíbenějším mítinkům, nemůžu u vás chybět,“ vzkázal Walsh.

 

Olympijský vítěz v dálce

Řecký dálkař Miltiadis Tentoglou do Ostravy přijíždí rád v zimě na halový mítink i v létě. Právě na Zlaté tretře Ostrava se představí už jako  olympijský vítěz a též čerstvý halový mistr světa z Bělehradu, kde skočil výborných 855 cm. Venku má na kontě už 860, je také úřadujícím mistrem Evropy v hale i venku. Na ZT byl dosud dvakrát, ale zatím nezaznamenal vítězství.

„Po skvělé halové sezóně mám dva velké cíle na léto, mistrovství světa a Evropy. Chci ta být v co nejlepší formě a atakovat co nejvyšší pozice. Právě Ostrava bude prvním mezinárodním startem letní sezóny před Diamantovou ligou. Trénink zatím probíhá podle plánu a koncem května bych měl být připravený na dobrý výkon" řekl Tentoglu. Pro českou jedničku , Radka Jušku, to bude skvělá konfrontace se světovou špičkou.

 

Jiranová proti světové elitě

Po pěti letech se vrací do hlavního programu překážkový sprint žen. Tak trochu to má na svědomí 27letá překážkářka Helena Jiranová, která se zlepšila v halové sezóně na  8.03 a v létě by se měla přiblížit pokoření 13 sekundové hranice (zatím 13.19 z 2021). V české historii se pod 13 dostala jen Lucie Škrobáková časem 12.73 v roce 2009. Pro Jiranovou bude například výzvou i limit na ME v Mnichově 12.93. V těchto ambicích by jí měla pomoci silná konkurence. Start potvrdily halová mistryně světa z Bělehradu Cyrena Sambová-Mayelová z Francie (12.73) a bronzová z OH v Tokiu Jamajčanka Megan Tapperová (12.53).

 

Ohlášeni již byli Gianmarco Tamberi, Femke Bolová, Christine Mbomová a Tina Šutejová.

 

Předprodej vstupenek pokračuje a organizátoři i nejlepší atleti světa se 31. května od 17 hodin těší na plné tribuny. Můžeme být zvědavi, kolik světových šampionů se postaví na start Zlaté tretry Ostrava, když v roce 2021 v Ostravě startovalo 13 pozdějších olympijských medailistů. Všechny výkony mohou, stejně jako v  roce 2021 sledovat diváci ve 140 zemích světa, kam putuje televizní signál.  

Kromě pilování detailů Zlaté tretry Ostrava a finalizace jejích připrav už běží také základní kola Čokoládové tretry v česku i na Slovensku. Ve Vyškově se jich zúčastnil v roli ambasadora Zdeněk Stromšík, v Blansku Jiří Mužík, v Olomouci výškařský olympionik Matúš Bubeník. Plný program jednotlivých kol najdete na www.cokoladovatretra.cz. To nejbližší bude 3. května v Břeclavi a 5. května v Prostějove s legendární Šárkou Kašpárkovou jako ambasadorkou.

 

[ ...zpět ]

© 2020 Sdružení sportovních klubů Vítkovice, z. s. | made 7M