Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences

Zlatá tretra Ostrava ve znamení rekordmanů. Přibývají další hvězdná jména a rekordy se mohou otřásat. Nově Crouser, Čeh, Paulinová.

26. 05. 2023 | 12:40

Atletický zážitek roku 2023 v Česku je za měsíc tady. V úterý 27. června se do Ostravy sjede elita světové atletiky. Nejlepší atleti planety budou bojovat o body a limity pro nadcházející mistrovství světa. Hlavní hvězdou 62. Zlaté Tretry Ostrava bude absolutní jednička současné světové atletiky. Létající tyčkař Armand Mondo Duplantis. Nebude však jediným velkým jménem mítinku. Přes hvězdné obsazení pořadatelé díky silným partnerům dokázali udržet ceny vstupenek na symbolické úrovni 50 Kč. Prodáno je téměř šest tisíc vstupenek.

„Čeká nás skvělá show, kde se unikátně spojují sprinty, běhny na střední vzdálenosti, překážky, tyčka, oštěp a další atraktivní disciplíny. V chystaném programu plném bojů o rekordní výkony bude česká špička také usilovat o limity na světový šampionát v Budapešti i cenné body do kvalifikačního žebříčku, protože ty ze Zlaté tretry patří k těm nejhodnotnějším," říká ředitel Zlaté tretry, Jan Železný.

Světový rekordman Crouser

Americký koulař Ryan Crouser již dosáhl ve světě atletiky téměř všeho. Je olympijský vítěz, mistr světa, světový rekordman. Ale chce posouvat hranice lidských možností dál. Změnil techniku ​​a tvrdí, že se chce pokusit jako první pokořit 24 metrů. V kariéře mě zatím 7 soutěží, ve kterých překonal 23 metrů. Nejlepší 23.37 na olympijské kvalifikaci atletů USA v červnu 2021. Mít ho na startu je výjimečná věc. Na tretře startoval dvakrát, v roce 2018 byl čtvrtý a v roce 2020 vyhrál v rekordu mítinku 22.43. Koulařský sektor bude mít na letošní tretře novou pozici, ve směru běhu na 100 m v blízkosti tyčkařského sektoru.

Tomáš Staněk: „Do Ostravy se po loňské neúčasti z důvodu zranění těším o to více, protože Tretra je největší meeting na našem území a jen účast na něm je prestižní. Letos jsem ve skvělé formě, a i když to bude velmi těžké, jsem připraven bojovat o nejvyšší příčky a pokoření 22 metrů by byla před bouřlivým ostravským publikem skvělá třešnička.“

Snaha o první sedmdesátku

Dalším aktuálním mistrem světa na Tretře bude slovinský diskař Kristjan Čeh. Čtyřiadvacetiletý 206 cm vysoký mladík má na svém kontě sedm soutěží v nichž pokořil 70 metrů. Letos suverénně ovládl první mítink Diamantové ligy v Dauhá a zatím zaznamenal čtyři vítězné starty. Loni z 21 startů prohrál jen dvakrát, což potvrzuje jeho globální dominanci. Na tretře byl jen jednou, když se naposledy konal disk v roce 2020 (skončil pátý). Na Tretře se bude od něj čekat zlepšení již dostatečně bradatého rekordu mítinku Kubánce Luise Delise ještě z roku 1983, který má hodnotu 68.06. Jedná se o nejstarší mužský rekord tretry. "Na Ostravu se těším a věřím, že se mi podaří dlouhé hody," vzkázal Čeh, kterého odborníci považují za kandidáta na překonání světového rekordu.

Slaninův Memoriál na 400 m s Paulinovou

Dalším legendárním rekordem mítinku zralým k překonání je ženská čtyřstovka, která bude letos Memoriálem Jana Slaninu. Rekordní doba je doma od roku 1983, kdy Táňa Kocembová, dnes Netoličková zaběhla skvělých 49.67. Organizátoři ve snaze o vylepšení tohoto času pozvali rekordmanku Dominikánské republiky. 26letá Marileidy Paulinová má na kontě národní rekord 48.99 z loňského finále DL v Curychu. Rychleji, než rekord tretry běžela zatím pětkrát v kariéře a pod 50 celkem devětkrát. A je také stříbrná z OH v Tokiu nejen na 400 m ale i mix štafetě na 4x400 m. Na MS byla zlatá v mix štafetě na 4x400 ma také stříbrná individuálně. 

Marileidy Paulino: „O Ostravě mám jen samé pozitivní zprávy o publiku a rychlé dráze. Bude pro mě ctí pokoušet se překonat jeden z nejstarších rekordů mítinku. Forma se stupňuje. Věřím, že než přijedu do Ostravy, už budu mít na kontě letšní čas pod 50 vteřin."

Česká špička

Skvělým doplňkem je český rekordman ve vrhu koulí Tomáš Staněk, který skvěle zahájil sezónu výkonem 21.71 na Daňkově memoriálu v Turnově tento týden. 31letý halový mistr Evropy 2021 má na kontě už sedm startů na Tretře, vyhrál v roce 2017 výkonem 21.63 a čtyřikrát skončil na třetím místě.

Na ženské a mužské patnáctistovce nebudou chybět olympijská finalistka a česká rekordmanka Kristiina Mäki, a také její partner, Filip Sasínek, medailista evropských šampionátů.

Na stovce poběží čeští rekordmani Jan Veleba a Zdeněk Stromšík.

Již dříve byli ohlášeni kromě oštěpařských jmen Amálie Švábiková, Petr Svoboda a Lada Vondrová.

 

Disciplíny

Muži: 100 m, 200 m, 400 m (Memoriál Istvána Gyulaie), 800 m, 1500 m (Memoriál Emila Zátopka), 110 m překážek., tyč, koule, disk, oštěp

Ženy: 400 m (Memoriál Jana Slaniny), 1500 m, 100 m překážek, 400 m překážek, tyč, oštěp

Vstupenky

Prodej vstupenek za speciální cenu pokračuje

Na ochozy: 50 Kč

Na hlavní tribunu A: 1 000 a 1 500 Kč

Zlatá Tretra Ostrava do světa

Již teď je potvrzeno, že letošní „Tretra“ bude viděna v 140 zemích všech kontinentu a s dalšími zeměmi ještě probíhají jednání.

Zlatá tretra Ostrava a ostravská atletika

Od roku 2002, tedy už 20 let je Zlatá tretra Ostrava ve svém „zlatém“ období a patří mezi nejlepší mítinky světa s účastí světových hvězd a celosvětovou televizní sledovaností. Její vliv byl rozhodující pro rozvoj atletiky v Ostravě a Moravskoslezském kraji v oblasti infrastruktury, trenérského zabezpečení i celkového zájmu o atletiku od nejmenších po nejstarší sportovce i fanoušky. Aktivity zastřešují SSK Vítkovice i Krajská atletická akademie Ostrava.

Čokoládová tretra

Oblíbená dětská Čokoládová tretra již začala. Své finále bude mít tradičně 27. 6. ve skvělé atmosféře těsně před slavnostním zahájením hlavního závodu Zlaté tretry Ostrava. Předcházejí jí základní kola v Česku a na Slovensku a mezinárodní semifinále. Odehrávají se od dubna do června. Informace o spuštění registrací a termínech základních jsou zveřejněny na: cokoladovatretra.cz.

Už se uskutečnila dvě kola na Slovensku s celkovou účastí 1200 dětí a na Moravě téměř 2000. A to nás ještě čeká 5 základních kol na Moravě a jedno na Slovensku.

 

 

[ ...zpět ]

© 2020 Sdružení sportovních klubů Vítkovice, z. s. | made 7M