Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences

Hlavní hvězdy 63. Zlaté Tretry Ostrava: Duplantis, Tamberi, Jacobs

07. 03. 2024 | 12:00

Ostrava, 7. 3. 2024 - V roce oslav stého výročí založení vítkovické atletiky slibuje top atletická událost v Česku jedinečnou šanci vidět ty nejlepší v plné síle před pařížským olympijským kláním a také mistrovstvím Evropy v Římě. Necelé tři měsíce před konáním mítinku organizátoři odhalují tři hlavní zahraniční hvězdy.

 

zt2024_tk-7-3_jmenaLoni ohromil vítkovický stadion překonáním rekordu mítinku 612 cm a letos se vrátí na třetí ostravský start. V oblacích létající skokan o tyči Armand Mondo Duplantis. Získal už všechny titul a nejcennější kovy a posouvá hranice lidských možností. Aktuálně se dostal na 623 cm. Ostravští diváci uvidí jaká bude hodnota jeho výkonu na letošní Zlaté tretře. Exkluzivní umístění sektoru pod hlavní tribuno

u bude opět unikátním zážitkem. Navíc na sektor přehledně uvidí i diváci z ostatních tribun. Domácí dvojice Matěj Ščerba a David Holý se v halové sezóně zlepšila na 565 cm a 562 cm a bude mít vynikající příležitost na start ve více než kvalitní konkurenci směrem ke kvalifikaci na olympijské hry. „Jsem nadšený, že se do Ostravy vracím už po třetí. Měl jsem skvělou formu minulý rok a doufám, že letos to bude ještě lepší. Bude to zábava a dobrá zkouška formy před Olympiádou. Doufám, že skočím vysoko. Uvidíme se všichni v Ostravě," vzkazuje Duplantis.

Velkým diváckým lákadlem je úřadující mistr světa a olympijský vítěz ve skoku do výšky. A to i pro svou výjimečnou schopnost navázat kontakt s hledištěm. Ital Gianmarco Tamberi dokáže v dobrém slova smyslu přesvědčit, aby nesledovalo nic jiného, jen jeho. Ostravské vystoupení by mělo být pro „Gimba" jediné před domácím evropským šampionátem a o to bude důležitější. Tamberi bude skákat v Ostravě už počtvrté, nejlepšího výsledku dosáhl v roce 2022, když vyhrál 230 cm. „Těším se na závody. Mám rád váš stadion, atmosféru a také mám rád vaše počasí. Skáče se mi u vás velmi dobře. Těším se na to, až vám předvedu nějaké velké skoky, ale bez vaší podpory to nepůjde," apeluje na diváky Tamberi. Nové české jméno v mezinárodní špičce je Jan Štefela. Ten si lepší domácí příležitost pro kvalitní výkon ani nemůže přát.

Premiéru na Zlaté tretře Ostrava bude mít nejrychlejší Evropan historie atletiky. Ital Marcell Jacobs je úřadující olympijský vítěz na 100 m, v Tokiu posunul evropský rekord na 9.80 s. Kromě má i olympijské zlato ze štafety na 4x100 m, titul halového mistra světa 2022 a mistra Evropy 2022. Na podzim změnil trenéra, přesunul se na Floridu a jeho koučem je Rana Reider. I on má před snahou o obhajobu olympijského zlata v Paríži, velké cíle na ME doma v Římě. „Do Ostravy přijedu poprvé. Nemohl bych si nechat ujít příležitost běžet před tak skvělým publikem a na tak rychlé dráze. Těším se na vás v květnu,“ vzkázal odkázal Jacobs. Domácí sprinter a národní šampión Zdeněk Stromšík má samozřejmě v hvězdné stovce svou dráhu zaručenu.

 

Stovka a čtvrtka s oštěpy

V první vlně jmen byl oznámen návrat stovky žen. Čerstvá halová rekordmanka, domácí Karolína Maňasová se utká s jednou z nejrychlejších Evropanek Ewou Swobodovou z Polska.  Jako první zahraniční hvězda sprintů na Zlaté tretře byl oznámen Olympijský vítěz na 400 m Steven Gardiner z Baham. Jeho národní rekord z MS 2019, když získal titul mistra světa je super čas 43.48. Ředitel mítinku Jan Železný připravuje tradičně své svěřence tak, aby Zlatá tretry Ostrava byla jedním z vrcholů sezóny. Proto se můžeme těšit na účast nejlepšího českého atleta současnosti Jakuba Vadlejcha, který letos získal bronz na mistrovství světa a vyhrál finále Diamantové ligy. V ženské kategorii se představí nejlepší světová oštěpařka současnosti Haruka Kitagučiová (66.00 m), vítězka mistrovství světa i Diamantové ligy, kterou připravuje domažlický trenér David Sekerák.

 

zt2024_tk-7-3_manasova-stefela

 

Největší devíza - diváci

Loňský TV přenos byl k vidění ve 140 zemích světa a účastníci Zlaté tretry Ostrava 2023 vybojovali na MS v Budapešti 15 medailí. Ale neméně důležitá je pro pořadatele i péče o diváky. Aby si užili neopakovatelný zážitek s královnou sportů i aktivně, je pro diváky připravena ještě lepší fan zóna, kde malí i velcí protáhnou a setkají se s legendami atletiky. A před tím, než usednou na tribuny k hlavnímu programu, doplní síly v cateringové zóně s pestrou nabídkou občerstvení od místních firem a v maximální míře i lokálních zdrojů. Celá nabídka je rozšířená a reflektuje požadavky diváků a fanoušků z veřejného dotazníkového šetření. To nechybí ani letos a je připraveno ke spuštění 7. 3. Možnost se vyjádřit bude do 31. 3. Každý, kdo tak učiní nejen pomůže zase o něco vylepšit vše, co Zlatá tretra přináší fanouškům, ale může vyhrát neopakovatelný zážitek – setkání s Gianmarcem Tamberim a Mondo Duplantisem u oficiální tiskové konference před Zlatou tretrou Ostrava a k tomu jejich letošní model dresu, který oba borci obléknou i na olympijských hrách.

 

Zlatá tretra Ostrava s ostravskou atletikou

Letos oslavuje vítkovická atletika 100 let od svého založení. Kromě vydání knihy ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros, připravuje SSK Vítkovice několik atletických novinek jako speciální domácí mítink, významný nový běh či založení Klubu legend.

 

Vstupenky

Vstupenky už jsou v prodeji a budou jistě po ohlášení aktuálních hvězd velice cenné pro každého fanouška atletiky. Více informací a nákup vstupenek na stránce zlatatretra.cz.

Cena vstupenky na ochozy: 100 Kč 

Cena vstupenky na hlavní tribunu A: 1000 a 1500 Kč

 

Čokoládová tretra 2024

Po 63. se uskuteční unikátní závod pro děti od 6 do 11 let Čokoládová tretra. A podvanácté za hranicemi rodné Ostravy. Po osmé pak i na Slovensku. V České republice mohou své síly malí sportovci a sportovkyně změřit v základních kolech ve Vyškově 9. 4., a dále 30. 4. v Českém Těšíně, 3. 5. v Olomouci, 7. 5. Břeclavi, 13. 5. v Havířově, 17. 5. v Prostějově, 18. 5. ve Vsetíně, 20. 5. v Třinci, 21. 5. v Blansku, 22. 5. v Ostravě. Závodníci a závodnice ze stupňů vítězů postoupí do mezinárodního semifinále 27. 5. v Ostravě, kde se utkají se slovenskými děvčaty a chlapci o účast ve finále na Zlaté tretře Ostrava 28. 5. Ti projdou stejným procesem, a to 30. 4. v Bratislavě, 10. 5. v Žiaru nad Hronom a 14. 5. v Košicích. „Reprezentace“ pro účast na semifinále v Ostravě se pak ukáže ve Slovenském finále 21. 5., které se tradičně koná také v Košicích.

Pravidla zůstávají stejná. O mezinárodní semifinále se bojuje v běhu na 100 m, 200 m a 300 m a v hodu raketkou. Ti nejlepší malí Češi a Slováci z něj pak postupují do finále v hlavním programu Zlaté tretry Ostrava 28. 5. Do každého základního kole se může přihlásit kdokoli. Jedině, pokud v některém městě již závodník nebo závodnice postoupí, pak už nemůže soutěžit v dalším.  Patronem celého projektu je Jan Železný, na každém kole se bude také sportovat s Jirkou Mužíkem a nebude chybět další úspěšný atlet nebo atletka. Je fakt, že když v roce 2012 proběhla první Čokoládová tretra za hranicemi Ostravy, letošní účastníci ještě nebyli na světě. Mnozí z nich ale v současnosti patří k velkým nadějím české atletiky a reprezentují svou zemi na mezinárodních podnicích. Takovým příklad je v Česku třeba Tereza Kubajurová. Ta jako jedna z nejmladších v roce 2016 při 55. Zlaté tretře Ostrava vyhrála finále na 200 m a gratuloval ji osobně Colin Jackson.

„Někdy si třeba představuji, že mě někdo honí. Tak běžím naplno," odpověděla tehdy českému rozhlasu malá závodnice na otázku, jak vyhrát. Terezku také přišli na Čokoládovou tretru podpořit její rodiče. A prý počítali s vítězstvím. „Trému jsme neměli, protože jsme věděli, že vyhraje. Protože má dlouhé a rychlé nožičky," řekl Terezčin otec. Malé závodnici pogratuloval i patron ostravského závodu 2016 Colin Jackson, několikanásobný mistr světa v běhu přes překážky. „Poprvé jsem závodil a vyhrál ve čtyřech letech na podobné soutěži v rodném městě," vzpomínal na své začátky Jackson. Tvrdil, že takovou první zkušenost s atletikou, jako je Čokoládová tretra, si děti musí užít. „To je motivuje k trénování a když mají talent, přijdou i další a větší vítězství," dodal. A Tereza Kubajurová, dnešní nadějná vícebojařka ze Slezanu Frýdek-Místek, která je také členku Krajské atletické akademie, je toho příkladem a není jediná.

Nejinak je tomu i na Slovensku. I její první účastníci z doby začátků před osmi lety budou reprezentovat Slovensko na Mistrovství Evropy do 18 let v Banské Bystrici. Nominační kritéria splnil už „absolvent" Čokoládové tretry Samuel Kreppo na 400 m. Dalšími adeptkami jsou Anna Šimková nebo Ema Bendová. Kdo bude za pár let tím dalším se může ukázat na Západoslovenském kole v Bratislavě 30. 4. Tady bude děti podporovat Ján Volko. Lucia Klocová dohlédne na Středoslovenské kolo 10. 5. „Nominace“ do národního finále doplní pak Východoslovenské kolo v Košicích a ti nejlepší zabojují 21. 5., také v Košicích, o mezinárodní semifinále, které se uskuteční 27. 5. v Ostravě, den před Zlatou tretrou Ostrava.

Registrace na českou část soutěže budou spuštěny 10. 3. 2024, a na tu slovenskou 6. 3. 2024.

 

 

[ ...zpět ]

© 2020 Sdružení sportovních klubů Vítkovice, z. s. | made 7M